بلاگعمومیمقالات

کدهای صفحات خطا

کد خطا چیست؟

تمام درخواست های HTTP (نوع درخواست های ایجاد شده توسط مرورگر شما هنگام تلاش برای بارگذاری یک صفحه) یک کد وضعیت ایجاد می کنند. با این حال، مرورگر شما به طور کلی فقط یک کد وضعیت همراه با یک خطا را پس از عدم توانایی در اجرای یک درخواست به شما نشان می دهد.

5 کلاس از کدهای وضعیت وجود دارد که این مقاله کدهای زیر را پوشش می دهد:

کد خطای مشتری
400 : Bad Request
401 : Authorization Required
403 : Forbidden
404 : Not Found
405 : Method Not Allowed
406 : Not Acceptable (encoding)
407 : Proxy Authentication Required
408 : Request Timed Out
409 : Conflicting Request
410 : Gone
411 : Content Length Required
412 : Precondition Failed
413 : Request Entity Too Long
414 : Request URI Too Long
415 : Unsupported Media Type
421 : Too Many Connections

کد خطای سرور
500 : Internal Server Error
501 : Not Implemented
502 : Bad Gateway
503 : Service Unavailable
504 : Gateway Timeout
505 : HTTP Version Not Supported

کد خطای مشتری چیست؟

کد های خطای مشتری با شماره 4 شروع می شوند، مانند 404 یا 403 (دو شایع ترین خطای سمت سرویس گیرنده). یک کد خطای مشتری نشان می دهد که یک مشکل با درخواست وجود دارد و درخواست خود را باید برای تغییر نتیجه ، تغییر دهد.

به عنوان مثال، اگر یک کد خطا 404 دریافت کنید، به این معنی است که منبع درخواست شده شما وجود ندارد. درخواست ممکن است نادرست باشد یا منابع مورد نظر حذف شده باشند، اما سرور به درستی کار می کند و خطا برای این است که کاربر درخواست چیزی را می کند که وجود ندارد.

400 : Bad Request

هنگامی که درخواست HTTP به طور کامل با پروتکل HTTP مطابقت نداشته باشد، وب سرور ممکن است آن را به عنوان یک درخواست نادرست شناسایی کند و پاسخ آن را ندهد. این خطا می گوید درخواست شما قابل فهم برای سرور نبوده تا به شما خدمات مورد نظر را ارائه دهد.

401 : Unauthorized

دسترسی به منابع URL مستلزم تأیید هویت کاربر است که هنوز ارائه نشده است یا در هنگام ارائه با شکست مواجه شده است. این اتفاق برای حفاظت از رمز عبور استفاده می شود.

403 : Forbidden

این درخواست یک درخواست قانونی بود، اما سرور حاضر به پاسخ به آن نیست. بر خلاف یک پاسخ غیر مجاز 401، تأیید اعتبار نیز هیچ تغییری ایجاد نخواهد کرد. این خطا معمولا در هنگام اجرای یک اسکریپت یا نداشتن مجوز یک فایل رخ می دهد.

404 : Not Found

این کد پاسخ یک صفحه خطا است که نشان می دهد بازدید کننده قادر به برقراری ارتباط با سرور بوده، اما سرور نمی تواند آنچه را که کاربر درخواست داده پیدا کند یا آن صفحه بگونه ای تنظیم شده تا به هیچ کس نمایش داده نشود. خطای 404 را نباید با خطای “سرور یافت نشد” و امثال آن یکی دانست.

405 : Method Not Allowed

این خطا به ندرت دیده می شود زیرا به طور خاص نشان می دهد که سرویس گیرنده ایمیل که در حال استفاده است تلاش می کند تا با استفاده از روش ممنوعه به سرور دسترسی پیدا کند.

406 : Not Acceptable

ابتدا مرورگر درخواستی را برای نمایش اطلاعات به سرور ارسال میکند و این درخواست به شکل Accept Header برای سرور ارسال می شود. این درخواست به سرور اعلام میکند که مرورگر با چه فرمتی می تواند اطلاعات را ببیند. اگر سرور نتواند این اطلاعات را با فرمت درخواست شده به Accept header ارسال نماید پاسخ به صورت خطای ۴۰۶ Error Not Acceptable دریافت میگردد.

این خطا در مرورگرهای وب بسیار نادر است، زیرا اکثر مرورگرها هرگونه اطلاعاتی را که از سرور وب دریافت کرده اند، قبول می کنند.

407 : P roxy Authentication Required

این صفحه خطا یک مشکل با احراز هویت است، شبیه به صفحه خطای 401. تفاوت اصلی در نوع احراز هویت است. خطای 401 برای احراز هویت بصورت مستقیم بوده در حالی که خطای 407 برای احراز هویت با یک پ روکسی می باشد.

408 : Request Timed Out

این صفحه خطا هنگامی رخ می دهد که سرور ها اتصال خود را به سمت شما متوقف می کنند، زیرا زمان زیادی بین اتصال اولیه ایجاد شده و انتقال داده ها گذشت شده است.

تعداد زیادی از مسائل بالقوه می تواند این مشکل را ایجاد کند، از جمله مسائل مربوط به شبکه محلی شما، مسائل مربروط به ISP شما، مسائل مربوط به مسیر به سرور و در نهایت به دلیل بالا بودن بار در خود سرور.

اگر شما این صفحه خطا را دریافت می کنید، توصیه می شود که ابتدا Traceroute خود را برای هر مساله یا تاخیر بررسی کنید.

409 : Conflicting Request

وقتی که درخواست شما با یک حکم قانونی تداخل داشته باشد سرور یک خطای 409 ایجاد می نماید تا نشان دهد دو درخواست وجود دارد که با هم تداخل دارند. این مسئله به ندرت توسط وب سرور قدرتمند استاندارد یا امنیت ایجاد می شود زیرا این فرایندها اشتباهات مختلفی را ایجاد می کنند.

410 : Gone

گاهی اوقات سرور می تواند یک صفحه خطای 410 به جای یک خطای 404 ارائه دهد. این صفحات خطا اساسا یکسان هستند که نشان می دهند که منبع درخواست شده در دسترس نیست. با این حال، کد صفحه خطای 410 اطلاعات اضافی ای را ارائه می دهد که منابع مورد نظر قبلا وجود داشته اما دیگر وجود ندارند.

اگر سرور هیچ روشی برای شناسایی اینکه آیا یک منبع قبلا وجود داشته است دست پیدا نکند، سرور آن را به صورت صفحه معمولی خطای 404 ارائه می کند.

411 : Content Length Required

هنگام استفاده از روش های HTTP که شامل قرار دادن داده ها بر روی یک سرور مانند PUT یا POST می باشد، سرور ممکن است به طول داده ها بصورت مشخص نیاز داشته باشد. اگر طول داده حتما باید مشخص باشد و سرور هم نتواند درخواست را اجرا کند، این صفحه خطا بازگردانده می شود.

412 : Precondition Failed

وب سرور (در حال اجرا وب سایت) فکر می کند که جریان داده HTTP فرستاده شده توسط مشتری (به عنوان مثال مرورگر وب شما) حاوی مشخصات پیش شرطی می باشد که توسط سرور شناسایی نمی شود.

413 : Request Entity Too Long

هنگامی که جریان داده HTTP فرستاده شده توسط مشتری به سرور بسیار بزرگ است، سرور این صفحه خطا را تولید می کند.

ممکن است با تغییر روش ارسال از http به ftp مشکل شما حل شود.

414 : Request URI Too Long

وب سرور (در حال اجرا وب سایت) فکر می کند جریان ارسال داده HTTP توسط مشتری (به عنوان مثال مرورگر وب شما) حاوی یک URL است که خیلی بزرگ است یعنی بایت های بیش از حد.

415 : Unsupported Media Type

هنگامی که یک مشتری از یک جریان داده HTTP برای انتقال یک منبع URL به سرور استفاده می کند، ممکن است لازم باشد نوع رسانه ای که انتقال داده می شود را مشخص کند. این خطا در صورت وجود هر یک از معیارهای زیر تولید خواهد شد:

  1. اگر نوع رسانه مشخص شده با رسانه واقعی موجود در درخواست مطابقت ندارد.
  2. اگر رسانه های واقعی موجود در درخواست با داده های منابع فعلی ناسازگار باشند.
  3. اگر رسانه های واقعی موجود با متد مشخص شده توسط درخواست HTTP سازگار نباشد.

421 : Too Many Connections

حداکثر تعداد اتصالات از یک آیپی 8 است، اگر شما با یک خطای 421 روبرو هستید، این بدان معنی است که شما محدودیت را رد کرده اید.

کد خطای سرور چیست؟

کدهای خطای سرور با شماره 5 شروع می شوند، مانند 500 یا 503 (دو اشتباه رایج سمت سرور). این صفحات خطا نشان می دهد که یک مشکل بر روی سرور اتفاق افتاده است که مانع عمل به درخواست مشتری می شود.

500 : Internal Server Error

وب سرور شما ممکن است با شرایط غیر منتظره ای رو به رو شود که مانع از انجام درخواست بازدید کننده می شود.

اساسا یک چیزی بصورا اشتباه رخ داده است اما سرور نمی تواند یصورت دقیق علت آن را متوجه شود.

برای حل مشکل ارور 500 این مقاله را مطالعه فرمایید.

501 : Not Implemented

این کد وضعیت نشان می دهد که روش HTTP درخواست مشتری از طرف سرور درک نمی شود و یا آن را پشتیبانی نمی کند. روش های در حال حاضر توسط پروتکل HTTP تعریف شده است: OPTIONS، GET، HEAD، POST، PUT، DELETE، TRACE، CONNECT.

این مسئله به طور کلی نشان دهنده یک مشکل از سمت مشتری است که برای دسترسی به سرور استفاده می شود.

502 : Bad Gateway

این کد وضعیت HTTP نشان می دهد که یک سرور یک پاسخ نامعتبر از یک سرور دیگر دریافت کرده است. این مسئله معمولا یک خطای شبکه بین سرورها در اینترنت است اما برخی از اقداماتی که می تواند برای رفع این مشکل انجام شود عبارت اند از: بازخوانی صفحه، پاکسازی حافظه پنهان مرورگر شما، استفاده از مرورگر دیگر برای بارگیری سایت یا شروع یک جلسه مرور جدید است.

503 : Service Unavailable

این خطا به احتمال زیاد به دلیل مشکل در سرور شما است که به کمک شما نیاز دارد. به طور معمول این مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما در حال بروز رسانی یا ارتقاء سرور هستید.

504 : Gateway Timeout

این خطا معمولا زمانی مشاهده می شود که یک سرور پاسخ مناسبی در زمان مناسب از سرور دیگر دریافت نکند. این درخواست های سرورها معمولا برای باز کردن یک صفحه وب و یا درخواست های تکمیلی مرتبط با آن هستند.

505 : HTTP Version Not Supported

این خطا توسط یک کلاینت یا مرورگر که از یک نسخه از پروتکل HTTP استفاده می کند که توسط وب سرور پشتیبانی نمی شود ایجاد می شود. این یک خطای نادر است و به احتمال زیاد می تواند با استفاده کردن از یک مرورگر یا ورژن های جدیدتر همان مرورگر رفع شود.

Custom Error Pages

هنگامی که یک کد خطا تولید می شود، سرور یک صفحه وب پیش فرض به مشتری نمایش میدهد. استفاده از صفحات خطای سفارشی به شما این امکان را می دهد که صفحات خطا خود را با نام تجاری و یا اطلاعات منحصر به فرد و یا بسیار خاص ارائه دهید در زمانی که یک بازدیدکننده به خطایی برخورد می کند.

بری اطلاعات بیشتر راجب صفحات خطای سفارشی این مطلب را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا