آموزش Seoبلاگمقالات

CDN چیست؟

در مقاله قبل که راجب سرور و تاثیر آن بر سئو صحبت کردیم کمی راجب به CDN صحبت کردیم با ماهمراه باشید CDN بررسی کنیم که چیست و چه فایده ای دارد.

شبکه های تحویل محتوا یا همان Content Delivery Network از چندین سرور در نقاط مختلف جهان و در مکان های جغرافیایی مختلفی قرار دارند.زمانی که شما از CDN در سایتتان استفاده می کنید به شما سرعت سایت شما بسیار بهبود پیدا می کند.

سوالی که الان در ذهنتان ایجاد شده است این است که CDN چگونه کار می کند که باعث بهبود سرعت سایت شما می شود.

همانطور که گفتیم CDN مجموعه ای از سرور های مختلفی در مکان های جغرافیایی متفاوتی هست و سایت و محتواهای سایت شما بر روی این سرور ها قرار دارد و زمانی که به سرور شما در خواستی فرستاده می شود توسط نزدیکترین سرور به مکان آن کاربر پاسخ فرستاده می شود.

با این کار زمان پاسخ دهی به کاربر بسیار کاهش پیدا می کند و سرعت سایت بسیار بالا خواهد رفت.

این افزایش سرعت کمک های شایانی به سایت خواهد کرد از جمله کمک هایی که مشهود تر و قابل لمس تر است یکی رضایت بیشتر کاربران و دیگری بهبود در سئو است.

یکی از مهم ترین مواردی که باعث رضایت کاربران می شود همین سرعت سایت است. آمار ها و نتایج نشان می دهد که سایت هایی که از سرعت پایینی بهره می برند کاربران خود را از دست می دهند.

طبق تحقیقاتی که بر روی رفتار کاربران انجام گرفته است زمانی که کاربران در صفحه نتایج گوگا می آیند و بر روی یک سایتی کلیک می کنند اگر بیشتر از 5 ثانیه طول بکشد که سایت لود شود از سایت بیرون می روند.

نکته قابل توجه این است که CDN ها فایل های ثابت ما را مثل عکس ها و CSS ها و… را برروی خود نگه می دارند.

استفاده از CDN در ایران

استفاده از CDN برای داخل ایران خیلی محسوس نخواهد بود ولی اگر هاست شما در کشور های خارجی قرار داشته باشد و عموم بازدید کننده های شما ایرانی هستند استفاده از CDN برای شما مناسب خواهد بود و پیشنهاد می شود که از CDN استفاده کنید تا هم رضایت کاربران خود را داشته باشید و هم در سئو نتایج بهتری داشته باشید.

CDN و فواید آن بر سئو

همانطور که قبلا هم گفتیم یکی از مواردی که به سئو سایت و همچنین بهبود رتبه سایت کمک می کند سرعت سایت است که شما با استفاده از CDN می توانید این سرعت را بالا ببرید.

از دیگر فواید CDN سرعت بالا سایت در تمام نقاط جهان است که اگر سایت شما متمرکز داخل کشور نباشد انتخاب هوشمندانه ای است.

یکی دیگر از مواردی که باعث بهبود سئو سایت شما می شود بازدید بیشتر ربات های گوگل از سایت شما است که بسیار به سئو سایت شما کمک می کند.

از دیگر فوایدی که به آپتایم سایت کمک می کند این است که اگر زمانی اتفاقی برای منطقه ای که هاست اصلی سایت در آن قرار دارد داشته باشد در عملکرد سایت اختلالی ایجاد نخواهد و بایک سرور دیگر پاسخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا