همانطور که می دانید سئو علمی ناشناخته وتجربی هست ولی هدفی که همه موتور های جست و جو گر دارند این است که رضایت کاربران خود را حفظ کنند تا کاربران بیشتری جذب کنند;برای اینکه این رضایت جلب شود فاکتور های زیادی است که وبمستران باید رعایت کنند تا رتبه های بهتری بگیرند.

یکی از عواملی که باعث جلب رضایت کاربران می شود سرعت سایت است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است کاربران وقتی از صفحه نتایج در موتور های جستو جوگر به داخل سایت می آیند اگر بیشتر از ۵ ثانیه سرعت لود طول بکشد از سایت خارج شد و به سایت دیگر مراجعه می کنند و این برای سایت ها یعنی یک امتیاز منفی که باعث می شود که از نتایج حذف شود و رتبه های خود را از دست بدهد.
این امتیاز منفی را بونس ریت می نامند (bounce rate)که در یک مقاله دیگر به بررسی این عامل می پردازیم.
در ادامه به بررسی برخی از فاکتور هایی که در سرعت لود سایت ها اثر دارد می پردازیم:

سرور یا هاست

مهم ترین عاملی که سرعت وبسایت های را تحت تاثیر خود قرار می دهد سرور و یا هاست وردپرسی است که میزبانی وبسایت ها را بر عهده دارد
همانطور که می دانید هر سایتی که در بستر اینترنت قرار دارد برروی یک سیستم میزبانی می شود که همیشه به اینترنت متصل است.
هر سرور تفاوت های مختلفی دارد که این تفاوت ها باعث تغییر در سرعت سایت ها می شود:

شاید بکارتان بیاید:  لینک بیلدینگ با ایجاد محتوای مناسب و جذاب! شبکه سازی طبیعی

سخت افزار سرور

همانطور که در پاراگراف قبل گفتیم هر سرور یک سیستم کامپیوتری است که همیشه به اینترنت متصل است پس سرور ها هم مثل سیستم های کامپیوتری هر چه سخت افزار قوی تری داشته باشد قدرت و سرعت بالاتری برای پردازش دارند که این موارد باعث بالاتر رفتن سرعت لود سایت می شود.

لوکیشن سرور

یکی دیگر از مواردی که بر سرعت لود سایت اثر دارد لوکیشن سرور است . واضح است که هر چه مسافت کلاینت از سرور کمتر باشد سرعت لود سایت بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل CDN ها به میان آمدند.

CDN چه تاثیری در سئو دارد؟!

CDN
CDN

زمانی که شما CDN (Content Delivery Network) را فعال کنید سرعت لود سایت بسیار بهتر می شود و آپتایم سایت هم بسیار بالاتر می رود.CDN ها شبکه ای از سرور های هستند که در نقاط مختلف جهان قرار دارند(بسته به سرویسی که خریداری می کنید) که سایت شما بر روی آن ها قرار دارد که هر کلاینتی از هر لوکیشنی که درخواستی از سرور داشته باشد از هر سروری که نزدیکتر باشد پاسخ می گیرد.

نوع هاست

از دیگر عواملی که در سرعت لود سایت بسیار موثر است نوع هاستی است که از سایت میزبانی می کند در زیر به بررسی انواع مختلف هاست ها می پردازیم:

هاست اشتراکی

ارزانترین هاستی که می توانید برای میزبانی از سایتتان انتخاب کنید این نوع هاست است.از قدیم هم گفته اند که هیچ ارزونی به دلیل نیست.این نوع هاست ها برروی یک سرور قرار دارند که به غیر سایت شما سایت های زدیگری را نیز میزبانی می کنند و شما را از لحاظ منابع محدود می کنند و برای سایت هایی که تعداد کاربران آنلاین زیادی را دارند مفید نیست و باعث کندی سایت می شود.

شاید بکارتان بیاید:  CDN چیست؟

پس این مورد برای سایت هایی که می خواهند در گوگل نتایج خوبی بگیرند مناسب نیست.

هاست VPS

این نوع هاست برتری که نسبت به هاست اشتراکی دارد این است که اگر سایت های دیگر از منابع استفاده زیادی بکنند به سایت و منابع شما لطمعه ای نخواهد خورد و منابع شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

هاست اختصاصی

هاست های اختصاصی به این معنا است که شما یک سرور مخصوص به خود دارید و سایت دیگری بر روی سرور شما قرار ندارد که شما را تحت تاثیر قرار دهد این نوع هاست ها برای سایت هایی که دارای کاربران آنلاین زیادی هستند مناسب است.

سرور اختصاصی ایران

نوع وب سرور

کاری که وب سرور ها انجام می دهند این است که به در خواست هایی که از مرورگر می آید پاسخ دهند و در اختیار کاربران خود قرار دهند.

وب سرور های زیادی وجود دارند ولی اگر بخواهیم معروفترین وب سرور ها را نام ببریم میتوان ب دو مورد وب سرور های آپاچی و وب سرور های لایت اسپید اشاره کنیم.

کدنویسی سایت

یکی دیگر از عواملی که در سرعت سایت تاثیر دارد بهینه بودن کد های سایت است.

برای اینکه کد های سایت خود را بررسی نید می توانید به سایت gtmetrix.com  مراجعه کنید و مواردی که به بهینه تر شدن سایت کمک می کند را مشاهده کنید.

میانگین امتیاز: / ۵. تعداد آرا:

هنوز رای داده نشده است شما اولین باشید