بلاگعمومیمقالات

چگونه یک نقشه شبکه بسازیم و منابع شبکه را تجزیه و تحلیل کنیم؟

یک نقشه شبکه یک عنصر کلیدی از یک طرح واکنش حادثه است. این نقشه به ذینفعان می گوید که در کجا دارایی های مهم و ارزشمندی آنها وجود دارد و اطلاعات حساس آن ها کجا ذخیره می شود. این امر هنگام ایجاد برنامه های پشتیبان گیری و بازیابی فاجعه، برنامه های واکنش به حوادث امنیتی و همچنین استفاده پس از نقض شبکه مفید است.

ابزارهای نرم افزاری زیادی وجود دارد که می توانند آنچه را که در شبکه اتفاق می افتد را کشف کنند و نقشه های این اطلاعات را ایجاد کنند. برای این چگونگی، ما از برنامه مانیتور عملکرد شبکه اوریون استفاده می کنیم. البته، بسیاری از گزینه های موجود وجود دارند و سازمان شما ممکن است چنین ابزارهایی را داشته باشد.

از solarwinds برای کشف منابع شبکه استفاده کنید ، این کار با استفاده از تب تنظیمات در بالای برنامه قابل انجام می باشد. کار های زیادی در این برنامه قابل انجام می باشد از جمله آن ها می توان به اسکن دستگاه های شبکه همانند پورت روتر و سوئیچ اشاره کرد.

نقشه برداری شبکه و دارایی های آن فراتر از اجرای یک ابزار اسکن می شود. شبکه ها ، آلی و همیشه در حال تغییر هستند، و تلاش برای ماندن در یک پیکربندی ثابت اغلب از دست دادن نبرد است. با این حال، مهم است که برای موارد زیر تلاش کنید:

  • از اینجا شروع کنید که مطمئن شوید نقشه های سطح پایین در مورد آنچه که آدرس های آی پی و سرورها و روترهایی که در آنها نمایش داده می شود، منطقی عمل می کنند.
  • حال به نقشه های سطح بالاتر بروید که نشان می دهند همه چیز به درستی متصل هستند.
  • بسیاری از مدیران شبکه حتی توصیه می کنند که کپی کاغذ یا تخته ای از شبکه را به صورت بصری از آنچه که در هنگام اسکن خودکار تغییر کرده است، نگهداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد NPM بدون نیاز به دانلود، از شبیه ساز آنلاین استفاده کنید تا اطلاعاتی را که از یک شبکه پیچیده تر جمع آوری کرده اید را نشان دهد تا ویژگی های آن برای شما مشخص شود. از تصاویر این شبیه ساز برای نشان دادن این مقاله استفاده می شود.

پس از کشف خودکار

پس از اجرای ابزار کشف خودکار، گزارش را تجزیه و تحلیل کنید تا عملیات معمول یا پایه شبکه را درک کنید. این مسئله هنگامی که مشکلات رخ می دهد کمک خواهد کرد، زیرا مدیران پس از آن می توانند بر روی تغییرات از ابتدا تمرکز کنند. در اینجا مراحل را برای شما توصیه می کنیم:

بر روی Home سپس Top Ten کلیک کنید تا تصاویر زیر با ببینید

این کار مشکلات عمده شبکه را نشان میدهد از جمله : کندترین گره بر اساس پکت لاس ، بیشترین روتر اینترفیس استفاده شده ، و دیگر زمینه های مشکل. برخی از این موارد ممکن است ناشی از مشکلات عادی ناشی از مدیران، مانند یک روتر ناسازگار یا یک شبکه پرقدرت باشد. با این حال، برخی از مسائل ممکن است ناشی از فعالیت مخرب باشد.

با استفاده از صفحه Device Tracker از منوی اصلی به روترها و سوئیچ ها نگاه کنید تا بدانند که پورت های فعال به کجت متصل شده اند – و چرا؟

Solarwind توانایی ارائه دید به شبکه را دارد، از جمله تولید فهرستی از دستگاههای سرکش (که با کلیک کردن بر روی دکمه بالای لیست) مدیریت می شود، نقاط دسترسی بی سیم محبوب (یک نقطه معمول ورودی خصمانه در اکثر شبکه ها) و هیستوگرام استفاده از پورت اترنت در طول زمان (مکان دیگری برای مشاهده فعالیت غیرعادی).

حساب برای تمام فضای آدرس IP و تعیین اینکه آیا درگیری وجود دارد. برای دیدن صفحه نمایش زیر، به آدرس IP از منوی بالای صفحه بروید

توجه داشته باشید اختلافات آدرس (در صفحه سمت راست) و دریافت آنها را حل و فصل دور – ممکن است علت مسائل احتمالی است. همچنین زیرنویس هایی را که تقریبا به طور کامل از آنها استفاده می شود یادداشت کنید (در صفحه چپ دست). برای اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی لیست با یک موس یا روی هر یک از موارد موجود در این نمایش کلیک کنید، سپس از جایی که این دستگاه ها را دیدن می کنید ، ببینید چه چیزی در واقع از نظر جسمی به آنها متصل است. در برخی موارد، اختلال آدرس بوسیله یک دستگاه با یک آدرس IP ثابت است که در محدوده آدرس DHCP یا دو آدرس استاتیک تعیین می شود.

به دنبال برنامه هایی که در سراسر شبکه در حال اجرا هستند بگردید

برای دیدن این خلاصه، به منوی بالای صفحه بروید و روی Applications کلیک کنید. یک لیست طولانی در شبیه ساز وجود دارد که تمامی برنامه های فعال و غیر فعال را نمایش میدهد و از آن برای تعیین مشخصات معمول شبکه استفاده می شود. توجه ویژه ای به برنامه هایی که از حکم نیستند داشته باشید، که ممکن است به این معنی باشد که توافقات مربوط به خدمات باید به روز شود، یا این امر می تواند به این معنی باشد که کسی یک لپ تاپ را به دفتر آورده است. برای مشاهده همه برنامه هایی که در قسمت پایین Applications اجرا نمی شوند، پایین بروید. برای مشاهده جزئیات بیشتر، مانند اینکه آیا سرور متصل به این برنامه در واقع بالا یا پایین است و کدام کامپوننت دارای مسائل است، دوباره روی آن مورد کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا