حتما تا به حال به این فکر فرو رفته اید که چرا برخی وب سایت ها زودتر لود می شوند و برخی دیگر کند تر هستند.

برای پاسخ دادن به این سوال باید عواملی مانند هاست یا همان ارایه دهنده میزبانی وب، حجم فایل های موجود در سایت از جمله حجم عکس های موجود در سایت و یکی از مهم ترین نکات محل سرور است که در این سرعت تاثیر دارند.

سوالی که الان در ذهن ها شما نقش بسته است این است که اصلا محل سرور یعنی چه ؟ و یا چرا باید محل یک سرور در سرعت آن تاثیر داشته باشد در ادامه به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت.

محل سرور چیست؟!

همانطور که می دانید هر وبسایت بر روی یک میزبان وب یا همان هاست و یا سرور قرار دارد که انواع مختلفی دارند مثل هاست اشتراکی ،سرور مجازی و یا سرور اختصاصی که هر کدام برای سایت های مختلف مناسب است.

از طرفی سرور هایی برای بازی های کامپیوتری تحت اینترنت و سرور وجود دارند مثل سرور مجازی گیم ایران و یا سرور اختصاصی ایران.

این میزبان در یک مکانی در یک کشور قرار دارد به عنوان مثال بسیاری از سایت های ایرانی از سرور های فرانسه استفاده می کنند یعنی سایت برای یک شخص ایرانی است ولی محل میزبانی از سایت در بستر اینترنت یک میزبانی است که درفرانسه قرار دارد.

خوب با توضیحاتی که در بالا دادیم متوجه شدید که محل سرور به چه معناست.

شاید بکارتان بیاید:  نحوه نمایش آمار سایت در cPanel با استفاده از AWStats

رابطه محل سرور و سرعت سایت

حال اگر بخواهم تاثیر منطقه جغرافیایی را بر سرعت برای شما بگویم یک مثال مشهود می زنم شما فکر کنید که که در تهران زندگی می کنید اگر بخواهید به اصفهان بروید از شخصی که در قم ساکن است و او هم قصد سفر به اصفهان را داشته باشد دیرتز خواهید رسید به خاطر اینکه مسافت بین این دو شهر کمتر است از مسافتی که شما باید طی کنید.این موضوع دقیقا در سرور ها هم وجود دارد.یعنی زمانی که کلاینت یا همان مشتری در خواستی از وبسایت داشته باشد هر چه فاصله جغرافیایی کمتری نسبت به محل سرور داشته باشد زودتر پاسخ خود را دریافت خواهد کرد و هر چه بیشتر باشد دیر تر پاسخ را دریافت خواهد کرد.

حال شاید بگویید مگر سرعت چه تاثیری برای یک سایت خواهد داشت؟!

طبق تحقیقاتی که انجام شده است بیشتر کاربران اگر زمان لود وبسایت بیشتر از ۳ ثاینه طول بکشد سایت را ترک خواهند کرد و این امر باعث لطمه خوردن سایت از لحاظ سئو و به طبع آن کاهش درآمد سایت خواهد شد.

علاوه بر رضایت کاربران خود گوگل هم به سرعت وب سایت ها اهمیت می دهد و هر سایتی که دارای سرعت بالاتری باشد رتبه های بهتری خواهد گرفت.

بنابراین طبق صحبت هایی که گفته شد حتما یک سروری انتخاب کنید که بیشترین وروردی را از آن منطقه خواهید داشت.یعنی اگر کاربران شما همه ایرانی هستند سرور ایران انتخاب کنید.

حال برخی از صاحبان سایت ها به دلایلی دوست ندارند که سرور های خود را به داخل ایران بیاورند راهی که ما به این افراد پیشنهاد می کنیم استفاده از CDNاست.

شاید بکارتان بیاید:  cronjob من کار نمی کند


میانگین امتیاز: / ۵. تعداد آرا:

هنوز رای داده نشده است شما اولین باشید

برچسب‌ها:, , , ,