کلاینت در لغت به معنی مشتری است و کلاینت ساید به این معنی است که پردازش در کامپیوتر کاربر و یا همان مشتری انجام می شود .

سرور ساید اینگونه نیست و برای پردازش نیاز به سرور است .

در کل می توان این دو را به دوسته سمت کاربر و دیگر سمت سرور در نظر گرفت.

تفاوت های بین اسکریپت های سمت سرور و سمت کاربر

اسکریپت ها را می توان در دو فرم نام برد یکی سمت سرور و دیگری سمت کاربر. تفاوت اصلی اسکریپت های سمت سرور و اسکریپت های سمت کاربر این است که اسکریپت سمت سرور شامل سرور برای پردازش آن است. از سوی دیگر، اسکریپتهای سمت کاربر نیاز به مرورگر برای اجرای اسکریپت ها در دستگاه مشتری دارند و در حال پردازش اسکریپت های سمت کاربر هستند با سرور ارتباط برقرار نمی کند.

یک اسکریپت به طور کلی یک سری کد یا دستورالعمل است که باید در سرور یا مرورگر اجرا شود. همانطور که می دانیم وب در بین سرور و مشتری کار می کند. اسکریپت سمت کاربر کد را در سمت کاربر و در همان مرورگر کاربر اجرا می کند در حالی که اسکریپت سمت سرور عملیات پردازش را در سمت سرور انجام می دهد و کاربر در پایان می تواند.

تعریف اسکریپت سمت سرور

در واقع اسکریپت های سمت سرور به زبان هایی برنامه نویسی می شوند که بر روی سرور اجرا می شوند اینگونه از اسکریپت ها برای سایت هایی که پویا هستند و عوض می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بکارتان بیاید:  نکات seo که در هنگام تغییر سرور باید رعایت کنید

سمت سرور شامل سه بخش است: سرور، پایگاه داده، نرم افزار وب API و back-end که توسط زبان برنامه نویسی سرور پشتیبانی می شود. هنگامی که یک مرورگر یک درخواست برای سرور را برای یک صفحه وب متشکل از اسکریپت های سمت سرور ارسال می کند، وب سرور قبل از ارسال اطلاعات به صفحه مرورگر اطلاعات را پردازش می کند. در اینجا پردازش یک اسکریپت میتواند شامل استخراج اطلاعات از یک پایگاه داده، محاسبات ساده یا انتخاب محتوای مناسب باشد که در انتها اطلاعات پردازش شده به کاربر نمایش داده می شود.

زبانهای اسکریپت سمت سرور


پس از ظهور CGI، چندین زبان برنامه نویسی مانند PHP، Python، Ruby، ColdFusion، C #، Java، C ++ و غیره برای اسکریپت های سمت سرور تکامل یافتند که بعضی از آنها در زیر شرح داده شده است:

PHP

php فراگیرترین زبان برنامه نویسی تحت وب برای اسکریپت نویسی سمت سرور است که با پایگاه داده sql ارتباط برقرار می کند از جمله پروژه های بزرگی که با php نوشته شده اند می توان فیس بوک،ویکی پدیا و وردپرس را نام برد.

پایتون

زبان سریع و آسانی است که برای مبتدیان بسیار مناسب است.از این زبان برای امنیت هم استفاده می کنند از جمله سایت های معروفی که از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده اند می توان یوتیوب و گوگل را نام برد.

این زبان در محیط های شی گرا بسیار خوب عمل می کند.

تعریف اسکریپت سمت سرویس گیرنده


اساسا این نوع اسکریپت ها در داخل یک سند HTML قرار می گیرند. اسکریپت سمت سرویس گیرنده می تواند برای بررسی فرم کاربر برای خطاها قبل از ارسال آن و برای تغییر محتوای با توجه به ورودی کاربر مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد، وب برای سهولت کار خود نیاز به سه عنصر دارد، مشتری، پایگاه داده و سرور.

شاید بکارتان بیاید:  CMS چیست؟

اسکریپت های موثر در سمت سرویس گیرنده می توانند بار سرور را به طور قابل توجهی کاهش دهند. این برنامه برای اجرا به عنوان یک زبان برنامه نویسی با استفاده از یک مرورگر وب به عنوان یک برنامه میزبان طراحی شده است. به عنوان مثال، زمانی که یک کاربر یک درخواست را از طریق مرورگر برای یک صفحه وب به سرور ایجاد می کند، HTML و CSS را فقط به عنوان متن ساده ارسال می کند و در سمت سرور پردازش ها انجام می شود و به مرور گر ارسال می شود.

زبان برنامه نویسی سمت کاربر:
HTML: این بلوک های اساسی بنیادی برنامه های وب است که قاب را به وب سایت فراهم می کند. این ترتیب محتوای را توصیف می کند.

CSS: CSS راه را برای طراحی عناصر گرافیکی فراهم می کند که به ایجاد ظاهر برنامه وب کمک می کند جذاب تر.

جاوا اسکریپت: این نیز یک زبان برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده است که اساسا برای هدف خاص طراحی شده است، اما در حال حاضر چارچوب جاوا اسکریپت مختلفی به عنوان تکنولوژی اسکریپت سرور استفاده می شود.

ajax:یک زبان سمت کاربر است که در مروگر پردازش های لازم را انجام می دهد به عنوان مثال اگر بخواهیم مثالی از تکنولوژی Ajax بزنیم می توانیم فرم های ثبت نام ها در سایت ها را نام ببریم.

اگر دقت کرده باشید بعد از اینکه شما یک استان را در فرم ها انتخاب می کنید شهر های بدونی اینکه صفحه رفرش شود برای شما لود می شوند و این همان تکنولوژی ajax هست.

شاید بکارتان بیاید:  موارد استفاده از آدرس های IP که با سرور اختصاصی دریافت می کنیم؟

میانگین امتیاز: / ۵. تعداد آرا:

هنوز رای داده نشده است شما اولین باشید